Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Węgla Kamiennego Janina

BRYDZIA
BRYDZIA
Kopalnia "Janina" w Libiążu nocą
Kopalnia "Janina" w Libiążu nocą wikipedia.org/ Marcin Czekaj
Kopalnia Węgla Kamiennego Janina, znajdująca się w Libiążu, to jedna z 2 kopalń węgla kamiennego w województwie małopolskim.

Kopalnia działa od roku 1907, jej nazwa – według obiegowej opinii – pochodzić miała rzekomo od imienia żony lub córki pierwszego właściciela, Alexisa Bartela. Legendy tej jednak nie potwierdza wnuk Alexisa, Bernard Bartet.

Kopalnią "Janina" kierował w latach 1920-1939, jako pełnomocnik współwłaściciela Alexisa Barteta, inż. Zygmunt Szczotkowski. Po wybuchu II wojny światowej władze okupacyjne jeszcze do połowy roku 1940 nakazały mu zarząd komisaryczny; później kopalnią kierował Austriak z Grazu L.F. Trenczak, który podjął niezwłocznie starania zatrudnienia w kopalni jeńców wojennych i zorganizowania w niej obozu pracy.

W styczniu 1943 nowym zarządcą kopalni został inż. Günther Falkenhahn, a wkrótce przywieziono tam pierwszych jeńców brytyjskich, w oparciu o których powstało Kriegsgefangenen-Arbeitskommando E-562 Janinagrube ("komando pracy jeńców wojennych E-562 kopalnia Janina") podlegające ekspozyturze Stalagu VIII B w Zabrzu. Jeńcy ci jednak w skuteczny sposób uchylali się od pracy w kopalni, w wyniku czego jesienią 1943 Niemcy zdecydowali się przekształcić obóz pracy jeńców wojennych w obóz pracy przymusowej Arbeitslager Janinagrube ("obóz pracy kopalnia Janina") podlegający obozowi koncentracyjnemu Auschwitz. W obozie tym pracowało od 800 do ponad 900 więźniów pochodzących z różnych części Europy; wydobycie wynosiło wówczas ok. 300 tys. ton rocznie. W przeddzień likwidacji obozu w styczniu 1945 przebywało tam 853 więźniów.

Po przejściu frontu w 1945 kopalnia "Janina" została upaństwowiona i w lutym podjęła wydobycie. Drążenie nowego szybu Janina III rozpoczęto w 1961, dwa lata później szybu Południowego, a w 1964 - szybu Zachodniego. Na początku lat 70. XX wieku wydobycie wynosiło w "Janinie" ok. 1,8 mln ton rocznie, a zatrudnienie około 4 tysięcy osób. W 1972 wydobycie w "Janinie" przekroczyło 2 miliony ton, a w 1978 - trzy miliony, po czym w latach 80. utrzymywało się na poziomie 3,5 mln. ton.

źródło: wikipedia.org

Zobacz również:
Strona internetowa miasta Libiąż

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na libiaz.naszemiasto.pl Nasze Miasto