Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec wakacji, początek nauki i... nowości. Co niesie rok szkolny 2023/2024?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Już czas przygotować strój galowy. Początek roku 4 września
Już czas przygotować strój galowy. Początek roku 4 września Anna Kaczmarz
4 września nowy rok szkolny w całej Polsce rozpocznie 1,46 mln przedszkolaków, 4,66 mln uczniów oraz 326 tys. osób dorosłych. W samym Krakowie do szkół podstawowych będzie w tym roku uczęszczać około 49 tys. uczniów, a do szkół ponadpodstawowych - ok. 36 tysięcy (z czego do klas pierwszych prawie 11,5 tys. młodych ludzi). Czwartoklasiści z podstawówek dostaną bezpłatne laptopy, w szkołach średnich pojawi się nowy przedmiot: biznes i zarządzanie. Nowością tego roku szkolnego będą też testy sprawnościowe, pozwalające wyławiać sportowe talenty. Kolejne wakacje - od 22 czerwca 2024 roku.

W szkołach w najbliższy poniedziałek uczniowie zjawią się w strojach galowych i na razie wezmą udział w uroczystych inauguracjach oraz spotkaniach z wychowawcami. Nauka zacznie się dzień później.

Około 400 dzieci - w tym ponad 70 z Ukrainy - rozpocznie rok szkolny 2023/2024 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 przy al. Kijowskiej w Krakowie.

- Ten rok na pewno niesie nowe wyzwania, bo zmieniło się dużo przepisów. Natomiast na szczęście udało mi się zebrać kadrę, więc zaczynam rok szkolny z pełną kadrą. Zatrudniłam czternaście nowych osób, nauczycieli różnych przedmiotów. W tym tygodniu przyjęłam ostatnią osobę, której brakowało, od angielskiego - najtrudniej jest właśnie o nauczycieli angielskiego - relacjonowała nam w ostatnich dniach wakacji Magdalena Mazur, dyrektor SP nr 12.

Jak przekazuje magistracki Wydział Edukacji, każdego roku w Krakowie pracuje ok. 12 tysięcy nauczycieli, zarówno w szkołach samorządowych, jak i niesamorządowych. W arkuszach organizacyjnych na rok szkolny 2023/2024 - jakie są składane przez dyrektorów szkół co roku wiosną - zgłoszono zapotrzebowanie na 851 etatów nauczycieli (przy czym liczba ta dotyczy zarówno działających szkół, jak i całkowicie nowych jednostek, kompletujących od początku kadrę pedagogiczną).

- Statystycznie w każdej szkole od tego czasu poszukiwano 2-3 nauczycieli. Działania związane z poszukiwaniem nauczycieli są prowadzone - wielu dyrektorom udało się już zatrudnić nauczycieli, ruch kadrowy w szkołach jednak cały czas trwa i będzie trwał aż do końca wakacji. Dlatego szczegółowe informacje na temat wakatów będą mogły zostać przekazane dopiero na początku roku szkolnego. Nie zauważamy jednak większych braków kadrowych niż w latach poprzednich, wakaty dotyczą m.in. nauczycieli wychowania przedszkolnego, przedmiotów zawodowych, psychologów - odpowiadają krakowscy urzędnicy na nasze pytanie o braki kadrowe w szkołach u progu nowego roku.

Jeśli chodzi o nowości w tym roku szkolnym, dyrektorka krakowskiej SP nr 12 wskazuje np. na wprowadzenie obowiązkowych testów sprawnościowych z WF. Mają się one odbywać w okresie od marca do kwietnia i obejmować m.in. biegi i skok w dal. Wuefiści będą przeprowadzać testy i wpisywać do systemu teleinformatycznego "Sportowe Talenty", podając też wiek, wzrost, masę ciała. Testy będą musiały przejść raz do roku dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Jak podkreśla resort edukacji, testy mają służyć odkrywaniu i wyławianiu talentów, zdolnych uczniów. Szkoły potwierdzają, że jest to celowe, ale też mają pewne obawy, jak sobie z tym poradzą.

- Inne wyzwanie to darmowe laptopy dla czwartoklasistów - bo jeszcze ich nie ma. I jakie dokładnie zasady tu będą? Część rodziców czeka na te laptopy, ale niektórzy ich nie chcą i już pytają, czy można zrezygnować. Mają i nie potrzebują, a poza tym nie chcą, żeby dzieci nosiły jeszcze laptopa do szkoły, obawiają się, że coś się z nim stanie. Bo właścicielami tych laptopów będą rodzice uczniów. A ja nie wiem, czy będzie można zrezygnować i nie umiem jeszcze odpowiedzieć rodzicom. Dużo jeszcze jest niewiadomych z tymi laptopami związanych - mówi nam dyr. Magdalena Mazur.

Co nowego w roku szkolnym 2023/2024?

Podczas konferencji prasowej na kilka dni przed końcem wakacji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek m.in. zaznaczył, że w roku szkolnym 2023/2024 powstaną pierwsze Branżowe Centra Umiejętności. BCU będą zaawansowanymi technologicznie i ukierunkowanymi branżowo placówkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania i będą się specjalizowały w danej dziedzinie gospodarki. Placówki te będą miały charakter przekrojowy i uzupełnią istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i szkolnictwa wyższego. Jak podaje Ministerstwo Edukacji, Centra będą prowadziły działalność: edukacyjno-szkoleniową, wspierającą współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami, innowacyjno-rozwojową, wspierającą realizację doradztwa zawodowego.

Dalej: w szkołach średnich w tym nowym roku pojawi się nowy przedmiot: biznes i zarządzanie, który zastąpi dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości. Zmiana nie polega tylko na nowej nazwie przedmiotu - uczniowie będą poznawali i omawiali zagadnienia, które do tej pory nie były obecne w edukacji szkolnej. Nowy rok szkolny przyniesie włączenie gier edukacyjnych do podstawy programowej. Pojawią się też mLegitymacje szkolne: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty będą mogli pobrać mLegitymację szkolną na swój telefon komórkowy.

Czwartoklasiści z podstawówek otrzymają bezpłatne laptopy, a z kolei nauczyciele - bony w wysokości 2,5 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego. Nauczyciele otrzymają także specjalną nagrodę z okazji 250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1125 zł.

- Zaczynamy zatem rok szkolny 4 września pełni optymizmu, że będzie to rok rzeczywiście bardzo pomyślny i dla uczniów, i dla ich rodziców, i dla nauczycieli - skwitował na konferencji minister edukacji i nauki.

Nowa szkoła i przedszkole w Krakowie

W Krakowie od września przyjmie uczniów Szkoła Podstawowa nr 20 przy ulicy Agatowej (dzielnica XII Bieżanów-Prokocim), z 24 salami lekcyjnymi, długo wyczekiwana przez mieszkańców Złocienia. Jej budowa trwała od 2021 roku. Ze względu na ograniczenia terenowe, boisko do gry zostało utworzone na dachu hali sportowej. Wewnątrz budynku znajdą się m.in. świetlica, biblioteka z czytelnią i jadalnia. 4 września przewidziano oficjalne otwarcie obiektu oraz inaugurację roku szkolnego z udziałem m.in. prezydenta miasta.

Z kolei mieszkańcy Bronowic 1 września - wraz z oficjalnym otwarciem - zyskają nowy obiekt Samorządowego Przedszkola nr 38 przy ul. Jabłonkowskiej (powstał w miejscu rozebranego starego budynku przedszkola). To przedszkole dla 150 dzieci. Budowa zakończyła się pod koniec czerwca. Budynek, o łącznej powierzchni użytkowej 1988 metrów kwadratowych, mieści sześć sal do dziennego pobytu dzieci, gabinety do zajęć indywidualnych, salę do zajęć ruchowych, aulę, kuchnię z zapleczem. Jest też plac zabaw. Obiekt swoją bryłą przypomina budowlę z klocków.

Jeśli chodzi o dalszą przyszłość, w stolicy Małopolski trwają obecnie roboty budowlane przy rozbudowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 na ul. Grochowej 23. W nowym budynku, który powstanie (o powierzchni użytkowej ok. 7,6 tys. mkw.) znajdą się m.in.: 24 sale lekcyjne (w tym cztery pracownie), sala gimnastyczna wraz z trybunami, ścianką wspinaczkową i siłownią, a także świetlica, biblioteka, klub uczniowski, harcówka, gabinet lekarski, gabinet stomatologa, kuchnia i jadalnia. Przewidziano również utwardzenie terenu wokół budynku (budowa chodników, dróg wewnętrznych i parkingów z 17 miejscami postojowymi, wraz z elementami małej architektury - ławkami, lampami, stojakami rowerowymi, koszami na śmieci). Na dachu budynku znajdzie się także instalacja fotowoltaiczna o mocy min. 30 kWh. Szkoła pomieści ok. 670 uczniów i ok. 80 nauczycieli oraz personelu szkolnego. Budynek będzie w całości dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki szerokim korytarzom, sanitariatom dla niepełnosprawnych oraz windzie wewnętrznej. Pierwszym etapem inwestycji była rozbiórka starego budynku szkoły i internatu, która rozpoczęła się w lutym br. Obecnie trwają roboty budowlane związane z płytą fundamentową budynku.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koniec wakacji, początek nauki i... nowości. Co niesie rok szkolny 2023/2024? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto