MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dieta 48-godzinna na płaski brzuch. Odchudza, odmładza, poprawia jasność umysłu. Zobacz, jak działa metoda polecana przez dr Pelz

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jaka dieta na płaski brzuch? Jedną z najlepszych opcji może być dieta 48-godzinna. Choć może się wydawać, że trwa tylko dwie doby, jest to długość jednego cyklu tej metody. Na czym polega? Jakie daje efekty? Możesz się zdziwić. Zobacz, jak działa dieta polecana przez ekspertkę dr Mindy Pelz.

Spis treści

Czy post jest dobry na odchudzanie?

O głodówkach mówi się, że spowalniają metabolizm. To jednak zależy od tego, jak przeprowadzimy taki post. W rzeczywistości może on nawet pobudzić przemianę materii i utratę wagi, co przed kilku laty wykazano w badaniach Uniwersytetu Okinawy.

Skuteczny sposób na tłuszcz brzuszny to 36 godzin postu, po którym następuje 12-godzinne okno żywieniowe, gdy można sięgać po posiłki. Razem daje to 48 godzin, stąd nazwa diety.
Skuteczny sposób na tłuszcz brzuszny to 36 godzin postu, po którym następuje 12-godzinne okno żywieniowe, gdy można sięgać po posiłki. Razem daje to 48 godzin, stąd nazwa diety. Yummy pic/Getty Images

Naukowcy odkryli, że podczas głodówki w organizmach wydzielają się aż 44 różne metabolity, z czego aż 30 było dotąd nieznanych. Wykazują one korzystne działanie na organizm, a ich poziom wzrasta od 1,5 aż do 60 razy w ciągu 58 godzin poszczenia. Istotne zmiany powodują też jednak krótsze głodówki, a zwłaszcza ich cykle w postaci postu przerywanego (intermittent fasting, inaczej diety IF).

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Tego typu 48-godzinną dietę poleca dr Mindy Pelz, ekspertka zdrowia kobiet, chiropraktyczka oraz autorka książek i podcastów z licencjatem Uniwersytetu Kansas. Właśnie ta forma skutecznie pobudza w organizmie eliminację niepożądanych komórek i związków (procesy autofagii), w tym tkanki tłuszczowej – zwłaszcza z okolic brzucha.

Czym jest dieta 48-godzinna?

Dieta 48-godzinna to specyficzna forma przerywanego postu, w którym cyklicznie następują po sobie okresy głodówki (36 godzin) i jedzenia (12 godzin), co ma przypominać styl odżywiania się naszych przodków.

Co to daje? Pozwala organizmowi odpocząć od ciągłych procesów trawienia i ma prowadzić do zmniejszenia spożycia kalorii, które można dostarczać sobie tylko podczas trwającego połowę doby okna żywieniowego. W cytowanym badaniu taki cykl był powtarzany przez 30 dni, a wyniki pokazały zauważalną redukcję obwodu pasa u uczestników.

Jak działa okno żywieniowe trwające 12 godzin?

Gdy w okresie 48 godzin, czyli dwóch dób, jemy posiłki tylko przez 12 godzin, następują istotne zmiany w organizmie.

Po 36 godzinach niejedzenia obniża się poziom glukozy we krwi. Właśnie to skłania organizm do rozpoczęcia procesów autofagii, czyli „samotrawienia” albo „samozjadania”. Jest ono sposobem na recykling starych komórek i jak wynika z badania z 2023 r. stanowi skuteczniejszą metodę redukcji masy ciała, tłuszczu brzusznego i apetytu niż dwie inne popularne strategie. Chodzi i protein pacing (dosłownie: „odmierzanie białek”, co oznacza jedzenie ich o określonych porach) czy przyjazna sercu niskokaloryczna dieta.

Również w 2020 roku naukowcy potwierdzili, że dieta IF to obiecująca strategia w leczeniu otyłości. Odpowiedni post w połączeniu ze zbilansowaną dietą i zdrowymi nawykami może zapewniać skuteczne chudnięcie i jest szczególnie efektywny u osób ze stanem przedcukrzycowym.

Intermittent fasting – efekty diety 48 godzin

Oprócz zmniejszenia wagi i otyłości centralnej odpowiednio długa głodówka ma też mniej znane efekty działania. To poprawa stanu psychicznego, jak zwiększenie jasności umysłu i poczucia szczęścia.

Dr Pelz przypisuje to wydzielaniu się ciał ketonowych, które organizm wydziela przy (niezbyt zdrowej) diecie ketogenicznej. Powstają one w wątrobie w wyniku niepełnego rozpadu kwasów tłuszczowych, co zachodzi przy brakach energii z glukozy. Ich działanie obejmuje m.in. zmniejszenie stany zapalnego, ograniczenie uczucia głodu i wsparcie funkcjonowania mózgu.

Stan ketozy w ustroju pobudza także wydzielanie GABA – neuroprzekaźnika o nazwie kwas gamma-aminomasłowy, który hamuje nadmierne pobudzenie układu nerwowego np. w stresie i ma działanie uspokajające umysł.

Inne potencjalne korzyści z diety IF to:

  • poprawa zdrowia jelit,

  • lepszy sen,

  • redukcja czynników rozwoju chorób serca, m.in. ciśnienia krwi,

  • obniżenie poziomu markerów stanu zapalnego powiązanego z wieloma chorobami przewlekłymi,

  • wydłużenie życia.

Komu nie służy post przerywany?

Choć istnieją także inne formy postu przerywanego, cykl 48-godzinny jest znany ze swojej efektywności. Nie każdy może jednak go zastosować, poczynając od kobiet w ciąży i planujących dziecko i karmiących piersią, po osoby osłabione, schorowane i w podeszłym wieku.

Przeciwskazania do intermittent fasting jest także choroba serca czy nowotworowa.

Co więcej, dieta IF nie jest polecany m.in. młodym ludziom, bo według badań w tej grupie naprzemienne posty sprzyjają rozwoju zaburzeń odżywiania, ani tym, którzy już je mają.

Diety uwzględniającej 36 godzin postu nie powinny ponadto stosować pacjenci z chorobami tarczycy, osoby mające bardzo wymagającą pracę, a także mocno aktywne fizycznie, np. uprawiające sporty. W przypadku problemów zdrowotnych w kwestii głodówki warto skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy jest ona dozwolona przy obecnym stanie zdrowia.

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dieta 48-godzinna na płaski brzuch. Odchudza, odmładza, poprawia jasność umysłu. Zobacz, jak działa metoda polecana przez dr Pelz - Strona Zdrowia

Wróć na libiaz.naszemiasto.pl Nasze Miasto